1] Czy jeśli tylko jeden gracz jest udziałowcem a więc jest udziałowcem większościowym to rozumiem że karta powyżej go nie dotyczy? 

ODPOWIEDŹ: Każdy kto posiada choć jeden udział w danej spółce jest jej udziałowcem. Więc dotyczy go nawet jeśli jest sam w spółce (czyli jest większościowym) może z niej korzystać. Swoją drogą dlatego bycie w każdej spółce z minimum jednym udziałem poszerza nam paletę możliwości i wpływania na każdą spółkę.


2] CZY PRZY POWYŻSZEJ KARCIE DODATKOWE 2$ TAKŻE KUPUJĄC UDZIAŁ?

ODPOWIEDŹNie. Kupujesz za wskazaną na spółce cenę. Sprzedajesz z kolei z bonusem 2$ od banku (cena spółki +2$).


3] Remisy roztrzega wartość i ewentualnie liczba kart pomocników. Tylko co to znaczy że dana osoba wygrywa remis? Jeżeli chodzi o większościowego udziałowca to jest jasne kto wygrywa w tym wypadku. Ale co jeśli chodzi o mniejszościowego udziałowca z najmniejszą liczbą udziałów? 

ODPOWIEDŹRemis wygrywa osoba, która ma łącznie najwięcej gwiazdek na pomocnikach. Jeśli tutaj wystąpi remis, to dalszym warunkiem jego rozstrzygnięcia jest to kto ma więcej pomocników (ten kto ma ich więcej rozstrzyga na swoją korzyść).

Przykład:

W spółce Ania ma 3 udziały, Bartek 2 udziały, Franek też 2 udziały, zaś Ola tylko 1 udział. W fazie podziału owoców najpierw owoce dobiera Ania.

Między Bartkiem a Frankiem występuje remis. W tym wypadku sprawdzamy który z nich ma więcej gwiazdek na pomocnikach. Okazuje się, że oboje mają tyle samo. Sprawdzamy ilość pomocników. Więcej ma ich Franek. Rozstrzyga remis na swoją korzyść i teraz jego kolej dobierania owoców.

Potem Franka, a na samym końcu Oli (zakładając, że w ogóle coś im jeszcze zostanie).

4] JAK DOKŁADNIE ROZUMIEĆ TEKST "KAŻDY UDZIAŁOWIEC (POCZĄWSZY OD OSTATNIEGO W KOLEJNOŚCI I DALEJ PRZECIWNIE DO RUCHU WSKAZÓWEK ZEGARA) (...)"

ODPOWIEDŹWszystkie karty ze zdaniem "każdy udziałowiec, począwszy od ostatniego w kolejności i dalej wg. wskazówek zegara" mają na myśli rzecz następującą. Jest sobie pierwszy gracz (posiada żeton pierwszego gracza). Przy rozpatrywaniu tego rodzaju kart jako pierwszy efekt rozpatruje gracz po jego lewej. Potem gracz po jego lewej i tak dalej, a dopiero na samym końcu gracz z żetonem pierwszego gracza. Najlepiej zilustruje to obrazek.


W tych kartach wszystko sprawdza się ODWROTNIE do wskazówek zegara począwszy od ostatniego gracza w kolejności (wg. obrazek z powyżej od Ani). Jeśli ANIA ma tam udział, realizuje efekt jako pierwsza. Potem jeśli udział ma tam Tomek, realizuje jako drugi. Dopiero ostatni realizuje pierwszy gracz.

5] GRACZ KUPUJE UDZIAŁY W SPÓŁCE, KTÓRA MA JUŻ MAKSYMALNĄ CENĘ I NIE MÓGŁ JEJ JUŻ PODNIEŚĆ. CZY MOŻE UŻYĆ ZDOLNOŚCI "KRÓWKI", ABY MIMO TO DOBRAĆ 2$?

ODPOWIEDŹNie może podnieść, a więc nie może dobrać 2$.


6] POMOCNIK LISEK AKTYWUJE KARTĘ, KTÓRĄ USUWA SIĘ PO FAKCIE. CZY MUSZĘ JĄ USUNĄĆ I UZUPEŁNIĆ WTEDY RYNEK KART TALII WPŁYWU?

ODPOWIEDŹTak.




7] CZY POWYŻSZA KARTA STARTOWA POZWALA KUPIĆ / SPRZEDAĆ TYLKO OWOC ZWIĄZANY ZE SPÓŁKĄ W KTÓREJ SIĘ ZNALAZŁA? 

ODPOWIEDŹMożna kupić lub sprzedać dowolny. Nie ma znaczenia w której spółce owa karta startowa jest aktywowana (np. jeśli jest w spółce z jabłkami, nie mamy ograniczenia do sprzedaży/kupna tylko jabłek).

8] W instrukcji na stronie 10 w ramce jest coś takiego " Zapamiętaj! Bazowe ceny Udziałów wahają się w przedziale 1-10, ale mogą być wyższe niż 10 w wyniku działania niektórych kart Wpływów lub kart Pomocników".

ODPOWIEDŹWyższe mogą być "wirtualnie" i to na chwilę. Np. cena udziałów 10$. Mam pomocnika, który daje bonus do sprzedaży. Sprzedaję ten udział za 10$ + bonus. 

9] Sytuacja - jest dwóch udziałowców w spółce (każdy ma po dwa udziały, bez punktów chwały) i jest 5 jabłek. Pytanie, każdy z nich otrzymuje po dwa jabłka, czy otrzymują tylko monety z banku, a jabłka zostają na kolejną rundę ?

ODPOWIEDŹJabłka pozostają w spółce. Udziałowcy otrzymują po 3 monety każdy, bo nie ma jak rozstrzygnąć remisu.

10] I podobna sytuacja, jeśli pobierają większościowi udziałowcy po równo (po dwa żetony) to jak zdecydować, który może pobrać jabłko

ODPOWIEDŹW spółce może być WYŁĄCZNIE jeden większościowy udziałowiec. Jest nim osoba, która ma najwięcej udziałów. Jeśli ktoś inny również ma tak dużo udziałów, zachodzi remis i wtedy próbujemy wyłonić większościowego sprawdzając kto ma więcej gwiazdek na pomocnikach. Jeśli obaj maja dalej równo, wtedy sprawdzamy kto z nich ma więcej pomocników. Jeśli znów jest remis, otrzymują 3$ (i pozostali udziałowcy w spółce, którzy byli niżej pod względem ilości udziałów w tej spółce również).

11] Inny gracz chce odkupić ode mnie owoc. Czy mogę mu odmówić?

ODPOWIEDŹNie, ale przynajmniej odkupuje od Ciebie za 2$ więcej niż wynosi rynkowa cena (i tak, podnosi to jego cenę jeśli to możliwe).

Przykład w którym odkupuje od Ciebie dwa jabłka, gdy ich cena wynosi 3$. Za pierwsze musi zapłacić 5$. Cena rośnie o 1$ (czyli wartość rynkowa wynosi 4$). Kolejny może odkupić już za 6$. 

12] Czy jeśli w spółce są tylko udziały jednego gracza, to czy otrzymuje efekty z kart nagradzających mniejszościowego udziałowca?

ODPOWIEDŹNie. Ten gracz z automatu staje się większościowym udziałowcem.